• Spotkanie z pielęgniarką

          • Dnia 16.10.2023r. z wizytą do naszego przedszkola przybyła Pani Regina Lachowicz, która na co dzień pracuje jako pielęgniarka w Przychodni Lekarza Rodzinnego Artura Płóciennika w Czerwinie. Podczas spotkania przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Dzieci, udzielając odpowiedzi na pytania gościa, wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat zdrowia i czystości. Pani pielęgniarka zademonstrowała dzieciom niektóre proste zabiegi, np. założenie opatrunku, a nawet mierzenie ciśnienia. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wręczyły Pani Reginie pamiątkowy dyplom z podziękowaniem.

             

          • Dzień Uśmiechu

          • W pierwszy piątek października obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu. Głównym celem tego dnia jest uświadomienie dzieciom znaczenia optymistycznego podejścia do życia. Uśmiech nic nas nie kosztuje, a jak wiele może znaczyć dla drugiego człowieka. Była to dobra okazja, by porozmawiać o naszych emocjach, które towarzyszą nam na co dzień. Dzieci wysłuchały piosenki rozweselającej, bawiły sie i układały wesołe minki z kasztanów. Na zakończenie przedszkolaki wykonały wspólny plakat z uśmiechem. Życzymy wszystkim szerokiego uśmiechu na co dzień, nie tylko od święta, bo jak wiadomo "śmiech to zdrowie!"

            Zapraszamy do fotorelacji:)

          • Dzień Piżamy

          • W dniu 26.10.2023 r.w naszym przedszkolu organizowany będzie ,,Dzień Piżamy’’

            Tego dnia na znak solidarności z dziećmi przebywającymi w szpitalu do przedszkola przychodzimy w piżamach :)

             Przez cały tydzień od 23-26.10.2023 r. będzie można wpłacać do wychowawców grup pieniądze, "5- złotówka dla dziecka zdrówka’’. Zebrane środki przekażemy dla dzieci chorych onkologicznie na konto fundacji ,,Gdy Liczy Się Czas.’’

            Za udział w akcji serdecznie dziękujemy!

          • Konkurs

          •  Zapraszamy przedszkolaki i ich rodziny do udziału w konkursie religijnym "Rodzinny różaniec". Celem konkursu jest wykonanie różańca w gronie rodzinnym.

            •  Różaniec należy wykonać dowolną techniką, Z NIEPSUJĄCYCH SIĘ materiałów. Ma mieć formę różańca (tj. krzyżyk, 59 koralików itd.).
            • Do różańca należy solidnie przykleić kartkę z wyraźnie napisanym imieniem, nazwiskiem i grupą;
            • Gotowy różaniec proszę oddać wychowawcom grup do 30 października 2023 r.

            Dziękujemy!

          • Fotograf w przedszkolu

          • Drodzy Rodzice,

            dnia 10.10.2023 w przedszkolu będą wykonywane dzieciom zdjęcia grupowe oraz pojedyncze w sesji jesiennej przez firmę PRO ART. Dodatkowo osoby zainteresowane kalendarzem na rok 2024 proszone są o zgłaszanie się do wychowców grup. Cena kalendarza 33 x 65 cm , 2 x zdjęcie o wymiarach 10 x15 cm i 1x magnes na lodówkę wynosi 48,00 zł. Wzór kalendarza do wglądu na tablicy ogłoszeń w przedszkolu.

          • Spacer do lasu

          • 28 września dzieci z naszego przedszkola wybrały się do pobliskiego lasu  na spotkanie z leśnikiem panem Markiem Rzewnickim.

            Przedszkolaki dowiedziały się czym zajmuje się leśniczy, gdzie pracuje, jak wygląda jego mundur.

            Pan Marek opowiadał o lesie i mieszkających w nim zwierzętach, ich zwyczajach i potrzebach. Przedstawił roślinność występującą w lesie oraz poszerzył nasze wiadomości o ochronie drzew przed szkodnikami. Przypomniał także, jak należy zachowywać się w lesie. Pan leśniczy pokazał przedszkolakom poroża zwierząt a także budkę lęgową ptaków i jej wnętrze. Dzieci miały również okazję wysłuchać zagranego na rogu nawoływania zwierząt oraz sygnału do zbiórki.

            Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści pana leśnika i  wygrywanych przez niego melodii.

          • Ogłoszenie o wszawicy

          • Drodzy Rodzice,

            Ze względu na zgłoszenie przypadku wystąpienia wszawicy w naszym przedszkolu, prosimy o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u dzieci. W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą, należy o tym zawiadomić nauczyciela oraz podjąć wszystkie czynności prowadzące do likwidacji choroby.

            Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczoną poniżej informacją na temat wszawicy.

            Wszawica

            Czym jest wszawica?

            Wszawica jest chorobą, powodowaną przez pasożyta — wesz głowową (pediculus capitis). Pasożyt ten żyje wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka i żywi się jego krwią. Wielkość dorosłego owada nie przekracza 2–3 mm. Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy, a rozmiarem przypominają główkę szpilki. Samica składa zwykle od 6 do 8 jaj dziennie przez kolejne 20 dni. Dzięki substancji klejącej mocno przyczepiają się do skóry głowy. W ciągu 10 dni z jajeczek wylęga się larwa, która następnie przekształca się w dorosłego osobnika. Pasożyt żywi się wyłącznie krwią człowieka. W miejscu ukąszenia powstaje niewielkie zgrubienie, które swędzi i piecze. Wesz głowowa potrafi jedynie pełzać, dlatego też zarazić się nią można tylko przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Z tego też powodu, największe zagrożenie zakażeniem występuje wśród dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do osób dorosłych nie zachowują wystarczającego dystansu – przytulają się głowami w trakcie zabawy, śpią obok siebie w czasie poobiedniej przerwy, pożyczają sobie nawzajem szczotki czy gumki do włosów.

            Gdzie występuje wszawica?

            Powszechne przekonanie, że występowanie wszy związane jest z brudem, ubóstwem oraz brakiem przestrzegania podstawowych zasad higieny, spowodowało, że temat wszawicy jest w naszym kraju tematem tabu. A fakty są takie, że wszawica od zawsze, występuje na całym świecie. Problem dotyczy wszystkich kontynentów, stref klimatycznych i populacji. Wszawica głowowa częściej dotyczy dzieci niż osób dorosłych. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzkie, a możliwości jej przenoszenia są bardzo różnorodne. Wszawicą można zarazić się w przedszkolach, szkołach, na koloniach i obozach organizowanych dla dzieci i młodzieży, przez pożyczanie czapek, szalików czy wspólne korzystanie z grzebieni. Miejscem gdzie wszawica występuje najczęściej są szkoły i przedszkola.

            Jak zabezpieczyć się przed wszawicą?

            Wszawicą można zarazić się TYLKO przez bezpośredni kontakt, dlatego zaleca się, aby:

            • Profilaktyczna kontrola włosów dzieci stała się nawykiem rodziców, zwłaszcza, jeżeli w szkole lub przedszkolu panuje wszawica. Istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia!
            • Domownicy nie korzystali wspólnie z rzeczy osobistego użytku, takich jak: grzebień lub szczotka, gumki do włosów, ręczniki, czapki, szaliki i inne ubrania.
            • Unikać bezpośredniego kontaktu głowami (włosami) z innymi ludźmi. Zasada ta dotyczy przede wszystkim dzieci. Nie ma skutecznych metod zapobiegających zakażeniu się wszawicą.

            Jak rozpoznać wszy u dzieci?

            Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd. Gdy nasze dziecko nieustannie drapie się po głowie, należy niezwłocznie skontrolować skórę głowy i włosy dziecka. Gnidy (jaja wszy) występują zwykle u nasady włosów, mają biały kolor i przypominają łupież (w przeciwieństwie do łupieżu nie da się ich łatwo usunąć). Wszy występują najczęściej za uszami i z tyłu głowy tuż nad karkiem. Dorosłe osobniki widoczne są gołym okiem. Ponieważ odnóży nie widać, wyglądają jak „ziarenka sezamu”. Jeżeli stwierdzimy lub tylko podejrzewamy u dziecka wszawicę, powinniśmy niezwłocznie przejrzeć głowy pozostałych domowników i skontaktować się z farmaceutą lub lekarzem.

            Jak leczyć?

            Wszawicę można wyleczyć. W tym celu należy:

            • ściśle trzymać się zaleceń lekarza/ farmaceuty,
            • sprawdzić czy zakupiony specyfik jest bezpieczny dla dzieci,
            • zapytać farmaceutę, czy produkt nie powoduje alergii i nie drażni skóry głowy,
            • zastosować odpowiedni preparat, który pomoże skutecznie a zarazem bezpiecznie wyeliminować chorobę,
            • pamiętać, że każde leczenie trzeba powtórzyć po 7-8 dniach, aby mieć pewność, że nie nastąpi nawrót wszawicy.
          • Dzień Jesieni

          • ,,Liście się złocą w całym lesie,
            to znak właśnie, że już jesień.
            Lasem, łąką, polem,
            chodzi ze złocistym parasolem”.

             

            22 września  nasze przedszkolaki przywitały pierwszy dzień jesieni. Tego dnia w przedszkolu królowały kolory: brązowy, pomarańczowy, żółty i czerwony. W sali zorganizowane zostały zajęcia i zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswajały sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. Mimo to, że pożegnaliśmy lato, nie było nam wcale smutno, ponieważ dzień spędziliśmy ciekawie, a aura wcale nie przypominała jesiennej, a raczej letnią.

            Zapraszamy do galerii zdjęć.

          • DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY

          •  

                                      Kubuś Puchatek (postać) | Kubuś i przyjaciele Wiki | FandomApteczka pierwszej pomocy – co powinna zawierać? Sprawdź! - Aptekazawiszy.pl

             

             

               W dniu 25.09.2023r. obchodziliśmy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Dzieci  wraz z Detektywem Kubusiem Puchatkiem przypomniały sobie o numerach alarmowych, postępowaniu w nagłych wypadkach oraz poznały co powinno znajdować się w aptece medycznej oraz sprawdziły zawartość przedszkolnej apteczki.. Na zakończenie każde dziecko otrzymało Order Małego Ratownika.

            Celem zajęć było kształtowanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.

          • DZIEŃ EMOTIKONA

          • Plakat Szczęśliwy Smiley Face emotikon - PIXERS.PL

             

             Uśmiechnięta buźka, płacząca buźka, serduszko, łapka w górę… to tylko kilka propozycji, z których codziennie korzystamy. 21 września w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Nietypowe Dni Kreatywne’’ obchodziliśmy Dzień Emotikona. Pierwszy komputerowy emotikon został użyty 19.09.1982 r. przez profesora S. Fahlamana. 

             Buźki, emotki, emoji – różne nazwy, różny wygląd, ale znaczenie to samo – UCZUCIA I EMOCJE. Lubimy je bardziej lub mniej, ale jedno trzeba im przyznać - bez wątpienia potrafią wspomóc lepsze zrozumienie przekazu. Dzieci wykorzystały je dzisiaj w nauce o emocjach, o tym jak wyraz twarzy może zmienić wydźwięk tego, co mówimy. Podczas zabawy uczyliśmy się umiejętności wyrażania swoich uczuć i różnego rodzaju emocji: radości, smutku, złości ....

             Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną „Emotki”, która polegała na samodzielnym narysowaniu wybranych emotikonów.

          • BAJKI POMAGAJKI

          •     W tym roku szkolnym nasze przedszkole bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Bajki -Pomagajki.

            Co miesiąc dzieci poznają inną bajkę terapeutyczną, która pomaga oswoić dziecięce lęki. We wrześniu przedszkolaki poznały bajkę " O piesku Keczim", która pokazała, jak poradzić sobie z lękiem przed przedszkolem.

          • Akcja "Sprzątanie Świata".

          • 15 września 2023 roku, dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata - Polska 2023”.

             Polska edycja Akcji Sprzątanie Świata obchodzi w tym roku swój okrągły 30 jubileusz. Hasło tegorocznej akcji brzmiało „Sprzątanie Świata łączy ludzi”. 

            Celem akcji jest przede wszystkim zmiana świadomości i dostrzeżenie problemu śmieci zalęgających w naszym otoczeniu oraz pokazanie dzieciom jak prostymi działaniami można to zmieniać. Poprzez aktywne uczestnictwo w sprzątaniu najbliższego podwórka, przedszkolaki udowodniły, że zależy im na czystym otoczeniu.  Zagadnienia ekologiczne nie są im obce. Dzieci potrafią segregować śmieci, wiedzą co to są surowce wtórne, bioodpady.

            Obiecały, że będą dbać o środowisko każdego dnia, nie tylko w czasie akcji.

            Zapraszamy do galerii zdjęć.

             

          • Zebrania z Rodzicami

          • Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców do przedszkola na zebranie organizacyjne z wychowawcami grup.

            Dnia 13.09.2023 środa - gr VI  Motylki - godzina 14:30 w budynku szkoły podstawowej.

            Dnia 14.09.2023 czwartek-  godzina 16:00- pozostałe grupy w budynku przedszkola.

          • Informacja dla rodziców dzieci, które zapisane są do oddziału mieszczącego się w budynku szkoły podstawowej.

          • Oddział mieszczący się w budynku szkoły podstawowej pracuje codziennie od godziny 7:30 do 14:30

            Rodzice przyprowadzają dzieci do budynku pomagają przebrać się w szatni i wprowadzają dziecko na salę zajęć.

            Dzieci należy przyprowadzić najpóźniej do godziny 8:30.

            Ok godziny 9:00 dzieci otrzymują ciepłą herbatę i jedzą śniadanie.

            Żywienie dzieci (tylko zupy) rozpocznie się od 5 września. 1 i 4 września proszę dać dziecku do przedszkola w pojemniku śniadanie i przekąskę na podwieczorek.

            1 i 4 września nie będzie również dowozu i odwozu dzieci autobusem szkolnym.

            Dzieci, dojeżdżające autobusem szkolnym będą wydawane opiekunkom z autobusu od 5 września po wcześniejszym wypełnieniu upoważnienia przez rodzica. W przypadku braku upoważnienia od rodzica, dziecko pozostaje w oddziale do chwili, kiedy zostanie odebrane przez rodzica/prawnego opiekuna/osobę upoważnioną.

            Druki upoważnień na dowozy można pobrać z przedszkola lub ze strony internetowej placówki, zakładka „Rekrutacja”

             

            Prosimy, aby w pierwszych dniach września nie przynosić wyprawek przedszkolaka.

             

            Terminy zebrań grupowych z rodzicami, które planowane są w drugim tygodniu września podamy w terminie późniejszym.

          • Informacja dla rodziców w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2023/2024

          • Startujemy 1 września😊

            W roku szkolnym 2023/2024 przedszkole będzie czynne od godz. 7:00 do godz. 16:00

            1 i 4 września nie będzie dowozu i odwozu dzieci autobusem szkolnym.

            Dzieci dojeżdżające autobusem szkolnym, będą wydawane opiekunkom z autobusu od 5 września po wcześniejszym wypełnieniu upoważnienia przez rodzica. W przypadku braku upoważnienia od rodzica, dziecko pozostaje w przedszkolu do chwili, kiedy zostanie odebrane przez rodzica/prawnego opiekuna/osobę upoważnioną.

            Druki upoważnień na dowozy można pobrać z przedszkola lub ze strony internetowej placówki, zakładka „Rekrutacja”

            Od godz. 7:00 do 8:00   ustalony jest dyżur, gdzie pod opieką jednego nauczyciela znajdują się dzieci przyprowadzone do przedszkola w godzinach 7:00-8:00.

            1. Oddział I „Krasnale”  - zbierają się dzieci z grupy I, III
            2. Oddział II „ Pszczółki”-  zbierają się dzieci z grup II, IV, V

            Dzieci przyprowadzać należy nie później niż do godz. 8:30. Po tym czasie drzwi przedszkola zostają zamknięte, a pracownicy obsługi wykonują inne obowiązki związane z przygotowaniem i wydawaniem śniadania na salach. W tym czasie nie pełnią dyżuru przy drzwiach.

            Dzieci należy odbierać z przedszkola nie wcześniej niż o 12:40, ponieważ do tej godziny w przedszkolu odbywa się sprzątanie po obiedzie i w tym czasie nie jest pełniony dyżur przy drzwiach wejściowych.

            Rodzice dzieci, które pierwszy rok będą uczęszczać do przedszkola, przez pierwsze dwa tygodnie będą mogli wejść z dzieckiem do budynku przedszkola, pomóc dziecku przebrać się w szatni i zaprowadzić je do sali zajęć.  W drzwiach, rodzic przekazuje dziecko wychowawcy lub pomocy nauczyciela po czym niezwłocznie opuszcza budynek. Rodzic nie wchodzi na salę.

            Zwracamy się do Państwa i wszystkich członków społeczności przedszkola o współpracę oraz przestrzeganie określonych zasad i procedur.

            Terminy zebrań grupowych z rodzicami, które planowane są w drugim tygodniu września podamy w terminie późniejszym.

            Prosimy, aby w pierwszych dniach września nie przynosić wyprawek przedszkolaka.

          • Życzenia wakacyjne

          • Kochane Dzieci,

            Szybko minął nam przedszkolny rok… Zaczyna się najpiękniejsza pora – wakacje… To czas letnich kąpieli, słońca, długich spacerów i ciekawych przygód. Życzymy Wam, by wakacje były bezpieczne, pełne wrażeń, nowych kolegów, miejsc i zabaw. A gdy już odpoczniecie – wracajcie do przedszkola roześmiane i opalone. Będziemy na Was czekać…

            Drodzy Rodzice,

            Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony rok i życzymy, byście w tych letnich, wakacyjnych miesiącach znaleźli chwilę na rodzinny wypoczynek, na ulubioną aktywność i realizowanie marzeń. Niech wakacje będą dla Was bezpieczne i radosne. Do zobaczenia :)

             

            Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy

            Przedszkola Samorządowego w Czerwinie.