Rady dla rodziców dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci.
Drodzy Rodzice - Internet to jedno z najważniejszych mediów wykorzystywanych w codziennym życiu. Ma wiele zalet, pomaga w nauce, zabawie, komunikowaniu się ze światem oraz poznawaniu nowych ludzi. Stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla Państwa dzieci, jeżeli korzystają z sieci bez kontroli osób dorosłych. Ważną rolę odgrywają rodzice i opiekunowie najmłodszych, którzy mogą i powinni być dla dziecka nauczycielami w zakresie korzystania z Internetu. Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonymi poniżej informacjami, jak wprowadzić bezpieczne zasady poruszania się w Sieci.
Rodzice mają możliwość pobrać darmową Przeglądarkę Bezpiecznych Stron Dla Dzieci. Jest to nowatorska propozycja, przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Dzięki niej rodzice mogą wspólnie z dziećmi odrywać uroki Internetu lub zapewnić im samodzielne, bezpieczne korzystanie z Sieci. Program umożliwia kilkaset wartościowych stron dla dzieci. Przeglądarka blokuje dostęp do stron spoza katalogu. BeSt wyposażony został również w szereg funkcji ochrony rodzicielskiej. Dzięki wprowadzeniu tego typu ulepszenia istnieje 100% pewność, iż w relacjach dziecko-internet będziemy mogli doszukać się samych pozytywnych stron. Przeglądarkę można pobrać ze strony:
http://fdds.pl/pobierz-przegladarke-best-na-komputer-z-systemem-windows/
Szukając programów do kontroli rodzicielskiej, warto zrobić rozpoznanie w internecie i zapoznać się z informacjami producentów oprogramowania oraz opiniami użytkowników.
Wśród licznej oferty warto zwrócić uwagę m.in. na:
• Beniamin (Windows XP/Vista/7/8/10)
• Norton Family (Windows, Android, iOS)
• Kaspersky SafeKids (Windows, Android, iOS)
• F-Secure SAFE (Windows, Android, iOS)
• Mobikid (Android)
• Kids Place (Android)
Oto kilka pożytecznych rad, jak bezpiecznie poruszać się w Sieci.
• Ustal z dzieckiem zasady korzystania z Internetu. Możecie je spisać i powiesić na ścianie w pokoju z komputerem. Rozmawiaj z dzieckiem o internetowych zagrożeniach. Nie ma sensu ich ukrywać, wytłumacz dlaczego powinno uważać na szkodliwe treści i unikać ich.
• Ustaw komputer w ogólnodostępnym pokoju. Dzięki temu będziesz mieć większą kontrolę nad internetową aktywnością pociechy.
• Uczul dziecko, by nie podawało w Internecie imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru telefonu itp. Powinno też chronić swój adres email i nie podawać go bez powodu w formularzach na stronach WWW oraz obcym osobom. W szczególności dziecko nie powinno wpisywać nigdzie poufnych danych, jeśli korzysta z Internetu w miejscach publicznego dostępu do Sieci.
• Poznaj internetowych znajomych dziecka. Uświadom je, że nie zawsze ludzie w internecie są tymi, za których się podają. Rówieśnik może okazać się czterdziestoletnim mężczyzną. Jeśli będzie chciało się spotkać z kimś poznanym w Internecie, niech zrobi to za Twoją zgodą i w obecności kogoś dorosłego lub znajomych.
• Ustal ramy czasowe, w których dziecko może korzystać z Sieci.
• Nie wyręczaj się komputerem w opiece nad dzieckiem. Rodzice często traktują telewizor jak opiekunkę dziecka. Nie jest to dobre, aczkolwiek treści w telewizji są w pewien sposób kontrolowane, natomiast w Internecie dziecko ma dostęp do wszelkich bulwersujących treści.
• Korzystaj z Internetu razem z dzieckiem. Poznasz jego zainteresowania i jednocześnie możesz je właściwie ukierunkować. To także dobra okazja do poszerzenia swojej wiedzy o komputerach i Internecie.
• Jeśli zauważysz szczególnie niebezpieczne strony lub inne jakieś niepokojące zdarzenia w Internecie, zgłoś to organizacjom zajmującym się ich zwalczaniem. Zwróć dziecku uwagę, że Internet nie jest anonimowy. Pamiętaj też, że dziecko może być nie tylko ofiarą ale również sprawcą cyber przestępstwa (np. udostępniając innym piracką muzykę lub programy).
• Zapewnij bezpieczeństwo dziecku instalując programy kontrolujące wyświetlanie stron i czas dostępu do Internetu. Jednym z takich programów jest Opiekun Dziecka w Internecie. Znajdziesz go na stronie www.opiekun.pl.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronach:
http://dziecisawazne.pl/dziecko-bezpieczne-w-sieci/
http://www.bezpieczneinterneciaki.pl/
http://dzieckowsieci.fdn.pl/sites/default/files/file/dziecko-w-sieci/pliki/promocja-bezpieczenstwa-ulotka.jpg
http://www.dzieckowsieci.pl/
Zachęcamy do korzystania z edukacyjnych serwisów dla dzieci w wieku przedszkolnym, jakim jest np. Necio.pl.
Necio.pl to projekt edukacyjny, na który składa się m.in. serwis internetowy, w którym rodzice wraz z dziećmi wieku przedszkolnym znajdą materiały multimedialne, gry, piosenki czy opowiadania. Te treści wprowadzają dziecko w świat komputerów i Internetu oraz zapoznania się również z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w sieci.