Nowa galeria Robimy przetwory na zimę:) została dodana do albumu fotograficznego
Robimy przetwory na zimę:)
- 54
Pszczółki - kiszenie ogórków.
Nowa galeria Pszczółki - kiszenie ogórków. została dodana do albumu fotograficznego
11
Ogłoszenie
W dniach 27 październik oraz 2, 3 listopad, przedszkole oraz grupa mieszcząca się w budynku szkoły podstawowej pracuje bez zmian. Będą również dowozy i odwozy dzieci autobusem szkolnym.
“Mała książka - wielki człowiek”
Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwinie ponownie zaprasza do uczestnictwa w projekcie “Mała książka - wielki człowiek”.
Projekt “Mała książka - wielki człowiek”, to inspirująca przygoda z czytaniem dla najmłodszych! 👧👦📚🏆🥰 Akcja jest skierowana do dzieci w wieku 3-6 lat i ich opiekunów. Projekt oferuje magiczną Wyprawkę Czytelniczą, zawierającą książkę pt. “Krasnal w krzywej czapce” i Kartę Małego Czytelnika. Po każdej wizycie w bibliotece, zakończonej wypożyczeniem przynajmniej jednej książki, mały Czytelnik otrzymuje uroczą naklejkę, a po zebraniu dziesięciu – wspaniały imienny dyplom i upominek! W wyprawce znajdziecie także broszurę “Książką połączeni”, skierowaną do rodziców, przypominającą o korzyściach płynących z czytania dzieciom. Kampania jest jedną z inicjatyw Instytutu Książki. Kampania społeczna została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 🍭📖🌈🌟❤️
Spotkanie z prawnikiem
Zapraszamy po odbiór zdjęć
Drodzy Rodzice, zapraszamy do przedszkola po odbiór zdjęć z sesji jesiennej.
Spotkanie z pielęgniarką
Dnia 16.10.2023r. z wizytą do naszego przedszkola przybyła Pani Regina Lachowicz, która na co dzień pracuje jako pielęgniarka w Przychodni Lekarza Rodzinnego Artura Płóciennika w Czerwinie. Podczas spotkania przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Dzieci, udzielając odpowiedzi na pytania gościa, wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat zdrowia i czystości. Pani pielęgniarka zademonstrowała dzieciom niektóre proste zabiegi, np. założenie opatrunku, a nawet mierzenie ciśnienia. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wręczyły Pani Reginie pamiątkowy dyplom z podziękowaniem.
Dzień Uśmiechu
W pierwszy piątek października obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu. Głównym celem tego dnia jest uświadomienie dzieciom znaczenia optymistycznego podejścia do życia. Uśmiech nic nas nie kosztuje, a jak wiele może znaczyć dla drugiego człowieka. Była to dobra okazja, by porozmawiać o naszych emocjach, które towarzyszą nam na co dzień. Dzieci wysłuchały piosenki rozweselającej, bawiły sie i układały wesołe minki z kasztanów. Na zakończenie przedszkolaki wykonały wspólny plakat z uśmiechem. Życzymy wszystkim szerokiego uśmiechu na co dzień, nie tylko od święta, bo jak wiadomo "śmiech to zdrowie!"
Zapraszamy do fotorelacji:)
Dzień Piżamy
W dniu 26.10.2023 r.w naszym przedszkolu organizowany będzie ,,Dzień Piżamy’’
Tego dnia na znak solidarności z dziećmi przebywającymi w szpitalu do przedszkola przychodzimy w piżamach :)
Przez cały tydzień od 23-26.10.2023 r. będzie można wpłacać do wychowawców grup pieniądze, "5- złotówka dla dziecka zdrówka’’. Zebrane środki przekażemy dla dzieci chorych onkologicznie na konto fundacji ,,Gdy Liczy Się Czas.’’
Za udział w akcji serdecznie dziękujemy!
Konkurs
Zapraszamy przedszkolaki i ich rodziny do udziału w konkursie religijnym "Rodzinny różaniec". Celem konkursu jest wykonanie różańca w gronie rodzinnym.
- Różaniec należy wykonać dowolną techniką, Z NIEPSUJĄCYCH SIĘ materiałów. Ma mieć formę różańca (tj. krzyżyk, 59 koralików itd.).
- Do różańca należy solidnie przykleić kartkę z wyraźnie napisanym imieniem, nazwiskiem i grupą;
- Gotowy różaniec proszę oddać wychowawcom grup do 30 października 2023 r.
Dziękujemy!
Fotograf w przedszkolu
Drodzy Rodzice,
dnia 10.10.2023 w przedszkolu będą wykonywane dzieciom zdjęcia grupowe oraz pojedyncze w sesji jesiennej przez firmę PRO ART. Dodatkowo osoby zainteresowane kalendarzem na rok 2024 proszone są o zgłaszanie się do wychowców grup. Cena kalendarza 33 x 65 cm , 2 x zdjęcie o wymiarach 10 x15 cm i 1x magnes na lodówkę wynosi 48,00 zł. Wzór kalendarza do wglądu na tablicy ogłoszeń w przedszkolu.
Spacer do lasu
28 września dzieci z naszego przedszkola wybrały się do pobliskiego lasu na spotkanie z leśnikiem panem Markiem Rzewnickim.
Przedszkolaki dowiedziały się czym zajmuje się leśniczy, gdzie pracuje, jak wygląda jego mundur.
Pan Marek opowiadał o lesie i mieszkających w nim zwierzętach, ich zwyczajach i potrzebach. Przedstawił roślinność występującą w lesie oraz poszerzył nasze wiadomości o ochronie drzew przed szkodnikami. Przypomniał także, jak należy zachowywać się w lesie. Pan leśniczy pokazał przedszkolakom poroża zwierząt a także budkę lęgową ptaków i jej wnętrze. Dzieci miały również okazję wysłuchać zagranego na rogu nawoływania zwierząt oraz sygnału do zbiórki.
Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści pana leśnika i wygrywanych przez niego melodii.
Ogłoszenie o wszawicy
Drodzy Rodzice,
Ze względu na zgłoszenie przypadku wystąpienia wszawicy w naszym przedszkolu, prosimy o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u dzieci. W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą, należy o tym zawiadomić nauczyciela oraz podjąć wszystkie czynności prowadzące do likwidacji choroby.
Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczoną poniżej informacją na temat wszawicy.
Wszawica
Czym jest wszawica?
Wszawica jest chorobą, powodowaną przez pasożyta — wesz głowową (pediculus capitis). Pasożyt ten żyje wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka i żywi się jego krwią. Wielkość dorosłego owada nie przekracza 2–3 mm. Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy, a rozmiarem przypominają główkę szpilki. Samica składa zwykle od 6 do 8 jaj dziennie przez kolejne 20 dni. Dzięki substancji klejącej mocno przyczepiają się do skóry głowy. W ciągu 10 dni z jajeczek wylęga się larwa, która następnie przekształca się w dorosłego osobnika. Pasożyt żywi się wyłącznie krwią człowieka. W miejscu ukąszenia powstaje niewielkie zgrubienie, które swędzi i piecze. Wesz głowowa potrafi jedynie pełzać, dlatego też zarazić się nią można tylko przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Z tego też powodu, największe zagrożenie zakażeniem występuje wśród dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do osób dorosłych nie zachowują wystarczającego dystansu – przytulają się głowami w trakcie zabawy, śpią obok siebie w czasie poobiedniej przerwy, pożyczają sobie nawzajem szczotki czy gumki do włosów.
Gdzie występuje wszawica?
Powszechne przekonanie, że występowanie wszy związane jest z brudem, ubóstwem oraz brakiem przestrzegania podstawowych zasad higieny, spowodowało, że temat wszawicy jest w naszym kraju tematem tabu. A fakty są takie, że wszawica od zawsze, występuje na całym świecie. Problem dotyczy wszystkich kontynentów, stref klimatycznych i populacji. Wszawica głowowa częściej dotyczy dzieci niż osób dorosłych. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzkie, a możliwości jej przenoszenia są bardzo różnorodne. Wszawicą można zarazić się w przedszkolach, szkołach, na koloniach i obozach organizowanych dla dzieci i młodzieży, przez pożyczanie czapek, szalików czy wspólne korzystanie z grzebieni. Miejscem gdzie wszawica występuje najczęściej są szkoły i przedszkola.
Jak zabezpieczyć się przed wszawicą?
Wszawicą można zarazić się TYLKO przez bezpośredni kontakt, dlatego zaleca się, aby:
- Profilaktyczna kontrola włosów dzieci stała się nawykiem rodziców, zwłaszcza, jeżeli w szkole lub przedszkolu panuje wszawica. Istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia!
- Domownicy nie korzystali wspólnie z rzeczy osobistego użytku, takich jak: grzebień lub szczotka, gumki do włosów, ręczniki, czapki, szaliki i inne ubrania.
- Unikać bezpośredniego kontaktu głowami (włosami) z innymi ludźmi. Zasada ta dotyczy przede wszystkim dzieci. Nie ma skutecznych metod zapobiegających zakażeniu się wszawicą.
Jak rozpoznać wszy u dzieci?
Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd. Gdy nasze dziecko nieustannie drapie się po głowie, należy niezwłocznie skontrolować skórę głowy i włosy dziecka. Gnidy (jaja wszy) występują zwykle u nasady włosów, mają biały kolor i przypominają łupież (w przeciwieństwie do łupieżu nie da się ich łatwo usunąć). Wszy występują najczęściej za uszami i z tyłu głowy tuż nad karkiem. Dorosłe osobniki widoczne są gołym okiem. Ponieważ odnóży nie widać, wyglądają jak „ziarenka sezamu”. Jeżeli stwierdzimy lub tylko podejrzewamy u dziecka wszawicę, powinniśmy niezwłocznie przejrzeć głowy pozostałych domowników i skontaktować się z farmaceutą lub lekarzem.
Jak leczyć?
Wszawicę można wyleczyć. W tym celu należy:
- ściśle trzymać się zaleceń lekarza/ farmaceuty,
- sprawdzić czy zakupiony specyfik jest bezpieczny dla dzieci,
- zapytać farmaceutę, czy produkt nie powoduje alergii i nie drażni skóry głowy,
- zastosować odpowiedni preparat, który pomoże skutecznie a zarazem bezpiecznie wyeliminować chorobę,
- pamiętać, że każde leczenie trzeba powtórzyć po 7-8 dniach, aby mieć pewność, że nie nastąpi nawrót wszawicy.
Dzień Jesieni
,,Liście się złocą w całym lesie,
to znak właśnie, że już jesień.
Lasem, łąką, polem,
chodzi ze złocistym parasolem”.
22 września nasze przedszkolaki przywitały pierwszy dzień jesieni. Tego dnia w przedszkolu królowały kolory: brązowy, pomarańczowy, żółty i czerwony. W sali zorganizowane zostały zajęcia i zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswajały sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. Mimo to, że pożegnaliśmy lato, nie było nam wcale smutno, ponieważ dzień spędziliśmy ciekawie, a aura wcale nie przypominała jesiennej, a raczej letnią.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY
W dniu 25.09.2023r. obchodziliśmy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Dzieci wraz z Detektywem Kubusiem Puchatkiem przypomniały sobie o numerach alarmowych, postępowaniu w nagłych wypadkach oraz poznały co powinno znajdować się w aptece medycznej oraz sprawdziły zawartość przedszkolnej apteczki.. Na zakończenie każde dziecko otrzymało Order Małego Ratownika.
Celem zajęć było kształtowanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.
3
DZIEŃ EMOTIKONA
Uśmiechnięta buźka, płacząca buźka, serduszko, łapka w górę… to tylko kilka propozycji, z których codziennie korzystamy. 21 września w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Nietypowe Dni Kreatywne’’ obchodziliśmy Dzień Emotikona. Pierwszy komputerowy emotikon został użyty 19.09.1982 r. przez profesora S. Fahlamana.
Buźki, emotki, emoji – różne nazwy, różny wygląd, ale znaczenie to samo – UCZUCIA I EMOCJE. Lubimy je bardziej lub mniej, ale jedno trzeba im przyznać - bez wątpienia potrafią wspomóc lepsze zrozumienie przekazu. Dzieci wykorzystały je dzisiaj w nauce o emocjach, o tym jak wyraz twarzy może zmienić wydźwięk tego, co mówimy. Podczas zabawy uczyliśmy się umiejętności wyrażania swoich uczuć i różnego rodzaju emocji: radości, smutku, złości ....
Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną „Emotki”, która polegała na samodzielnym narysowaniu wybranych emotikonów.
5
BAJKI POMAGAJKI
W tym roku szkolnym nasze przedszkole bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Bajki -Pomagajki.
Co miesiąc dzieci poznają inną bajkę terapeutyczną, która pomaga oswoić dziecięce lęki. We wrześniu przedszkolaki poznały bajkę " O piesku Keczim", która pokazała, jak poradzić sobie z lękiem przed przedszkolem.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie